Dobré odpoledne, je pátek 3.7.2020, 17:38. Dnes má svátek Radomír, zítra Prokop.
Detail
Celý článek
Žloukovice, historie
2010-04-27 06:19:03 | Jiří Topinka
Asi čtyři kilometry severozápadně od Nižboru proti směru proudu řeky Berounky, na jejím pravém břehu, leží Žloukovice. Byly na tom podobně jako Nižbor, co se týká hornatosti katastru a horší kvality půdy. Po celá staletí, od první historické zmínky tu žili většinou jen chudší chalupníci a také lidé, kteří byli spjati s hutí pod Nižborem - uhlíři. Malá a poklidná vesnička bez jakéhokoli průmyslu - ještě před sto lety tu stálo jen pár desítek čísel popisných - má dnes kolem 180 obyvatel, tedy mnohem méně než v minulosti. Malý počet obyvatel však vyrovnává zejména v letních měsících příliv chatařů, protože právě v okolí Žloukovic vyrostly nejrozsáhlejší chatové osady na Nižborsku. Dodnes obec zůstává živou kronikou lidového stavitelství středočeského typu, které je zčásti pod památkovou ochranou státu.

První zmínka o Žloukovicích pochází z roku 1357, ze zakládací listiny karlštejnské kapituly, které obec patřila až do roku 1382, kdy ji král Václav IV. natrvalo přivtělil k nižborskému panství. K němu patřily až do konce vrchnostenské éry v roce 1848. Tehdy čítaly 296 obyvatel žijících v 41 domech. Stála tu již i dnešní zvonička, pravděpodobně z poloviny 18. století.

V druhé polovině 18. stol. se zde hodně rozšířilo pálení dřevěného uhlí v okolních lesích pro nižborskou huť, takže z velké části obec obývali uhlíři, nebo pracovala v lese. Po zrušení hutě našlo mnoho zdejších lidí práci na stavbě železnice Rakovník-Beroun (1876), která právě ve Žloukovicích přemosťuje řeku Berounku. Roku 1863 zde vznikla knihovna a také škola. Ta však musela být roku 1949 kvůli úbytku dětí zrušena.

I přes veškeré změny se zde uchovala řada staveb lidového stavitelství tzv. středočeského typu. Zatímco ve Stradonicích se uplatnily zděné stavby, Žloukovice charakterizovaly především roubenky. Žloukovice zůstávaly dlouhou dobu v podstatě odříznuty od světa, protože do nich nevedla řádná silnice, používalo se úzkých lesních cest. Teprve roku 1935 byla po odstřelu části Čerchovské skály postavena silnice spojující obec s Nižborem.

V poválečné době došlo i ve Žloukovicích k poklesu obyvatel a přeměně řady domů na rekreační objekty.

Již během první republiky začali rekreanti vyhledávat romantické okolí Žloukovic. Vznikla zde řada letních táborů a tábořišť, celé kolonie rekreačních chat. Do konce roku 2000 zde vyrostlo 569 rekreačních objektů, tedy zdaleka nejvíce na celém Nižborsku. I to svědčí o podmanivém kouzlu zdejší přírody.
V současné době mají Žloukovice zhruba 253 obyvatel.
Jiří Topinka


Nižbor - základní informace

Foto Kód obce: 10468 0
IČZÚJ: 531596
Kraj: Středočeský
Okres: Beroun

Počet obyvatel: 2025
Výměra: 2857,76 ha
Hustota: 52,8 ob./km2

Finanční úřad: Finanční úřad v Berouně
Pověřený úřad: Beroun
Stavební úřad: Beroun
Matriční úřad: Beroun
Pověřený úřad s rozšířenou pravomocí: Beroun

Počet částí obcí: 3
Počet katastrálních území: 3
Počet základních sídelních jednotek: 3

Pošta: ANO
Škola: 1. - 5. třída
Zdravotnické zařízení: ANO
Policie: NE
Kanalizace: ANO
Voda: ANO
Plyn: ANO

Nižbor
Obec Nižbor se nachází v Křivoklátské vrchovině, která je charakterizována velmi členitým a rozmanitým povrchem. Krátké hřbety se tu střídají s hlubokými údolími potoků. Leží severozápadně od města Berouna v údolí řeky Berounky.

Krátce po osvobození se Nová Huť pod Nižborem v roce 1946 přejmenovala na nynější Nižbor a od roku 1949 se odtrhla od rakovnického okresu a stala se definitivně součástí Berounska.

Více o historii obce...

Obec Nižbor
Obec


Obec Nižbor
Obecní úřad Nižbor
Křivoklátská 26
267 05 Nižbor
tel. 311 693 213
fax 311 693 260

e-mail: obec.nizbor@telecom.cz
elektronická podatelna: podatelna@obecnizbor.cz

Pracovníci obecního úřadu
* účetní
* administrativní pracovnice

Starostka Kateřina Zusková
Místostarosta Pavel Hučko


úřední hodiny: pondělí a středa: 8-12, 13-18 hodin

bankovní spojení: 3025131/0100 KB Beroun
Adresa datové schránky: ppwbi4g

IČO: 00233641
DIČ: CZ00233641

Vlajka ČR Informační leták o obci - CZ
Vlajka ENG Informační leták o obci - ENG

Virtuální prohlídka
Rizika a nebezpečí
Nižborský list - jednotlivá čísla
Znak obce
Zank obce

Znak obce: V červeném štítě šikmé stříbrné, vlnité břevno provázené nahoře otevřenou královskou korunou, dole dubovou snítkou s jedním žaludem, vše zlaté.

Co obecní znak symbolizuje: Královská koruna označuje královský hrad, vlnité břevno řeku a dubová snítka původní lesy v okolí. Znak obce je novodobý, obec jej získala v roce 1995, návrh vytvořil Jiří Hás.

www.obecnizbor.cz
© Obec Nižbor
Právní doložka
Editace