Dobré dopoledne, je pátek 27.4.2018, 10:20. Dnes má svátek Jaroslav, zítra Vlastislav.
Detail
Celý článek
Beltain 2013 - zámek Nižbor 27.4.2013
2013-04-30 09:07:42 | Obec


BELTAIN 2013 SE VYDAŘIL
Sobota 27. dubna odpoledne na nižborském zámku. Jako každoročně v tomto příjemném čase tu hraje (možná zbytečně nahlas) cizokrajná muzika. To stovky návštěvníků se opět sjely na novodobou repliku keltského svátku Beltain, oslavujícího příchod příjemnější poloviny roku. Program byl tentokrát podrobně vysvětlen v nedávné pozvánce na těchto webových stránkách a natištěn na malém lístku i pro návštěvníky. Ti si všech ukázek a vystoupení náležitě užili a stihli ještěbloudit od stánku ke stánku, kupovat si nejrůznější suvenýry z nejrůznějších materiálů, mlsat tradiční i netradiční dobroty ahasit žízeň vším, co teklo.Co mne tam zaujalo a zlákalo k následujícím snímkům? Že zas přibylo ukázek několika dalších řemesel, jež Keltové ovládali a že se o ně návštěvníci docela dost zajímali. Že si přivedli i své potomky, aby se i oni pobavili a poučili. A že ti potomci se s chutí pouštěli do všeho nabízeného napodobování Keltů. Zkoušeli jako oni těžkým kladivem kovat, utočit z hlíny misku, ulovit kance, pomalovat kamínky jako ozdobu do pokojíčku, umlít hrst obilí a uplácat si obilnou placku.Zkoušeli správně odpovídat zvědavému Keltovi dole v expozici.zkoušeli vyhrabat z písku něco archeologicky zajímavého. Tak to má být. O našich předcích, byť těch nejdávnějších, se má od malička učit názorně, zábavně, tedy nejen z učebnic. Právě tady může v dětech (a nejen v nich) vzklíčit trvalejší zájem o keltskou kulturu, potažmo o historii své vlasti. V tom možná bude další, zatím ještě latentní přínos každé z oslav keltských svátků u nás v Nižboru. Těch pár kapek deště na konci nikoho jistě neodradilo. Fotografie z akce jsou uloženy v oddíle "fotogalerie". J.Lukeš
Nižbor - základní informace

Foto Kód obce: 10468 0
IČZÚJ: 531596
Kraj: Středočeský
Okres: Beroun

Počet obyvatel: 2011
Výměra: 2857,76 ha
Hustota: 52,8 ob./km2

Finanční úřad: Finanční úřad v Berouně
Pověřený úřad: Beroun
Stavební úřad: Beroun
Matriční úřad: Beroun
Pověřený úřad s rozšířenou pravomocí: Beroun

Počet částí obcí: 3
Počet katastrálních území: 3
Počet základních sídelních jednotek: 3

Pošta: ANO
Škola: 1. - 5. třída
Zdravotnické zařízení: ANO
Policie: NE
Kanalizace: ANO
Voda: ANO
Plyn: ANO

Nižbor
Obec Nižbor se nachází v Křivoklátské vrchovině, která je charakterizována velmi členitým a rozmanitým povrchem. Krátké hřbety se tu střídají s hlubokými údolími potoků. Leží severozápadně od města Berouna v údolí řeky Berounky.

Krátce po osvobození se Nová Huť pod Nižborem v roce 1946 přejmenovala na nynější Nižbor a od roku 1949 se odtrhla od rakovnického okresu a stala se definitivně součástí Berounska.

Více o historii obce...

Obec Nižbor
Obec


Obec Nižbor
Obecní úřad Nižbor
Křivoklátská 26
267 05 Nižbor
tel. 311 693 213
fax 311 693 260

e-mail: obec.nizbor@telecom.cz
elektronická podatelna: podatelna@obecnizbor.cz

Pracovníci obecního úřadu
Hana Voříšková, účetní
Alena Hlaváčková, administrativní pracovnice

Starostka Kateřina Zusková
Místostarosta Pavel Hučko


úřední hodiny: PO, ST 8-12, 13-18 hod.

bankovní spojení: 3025131/0100 KB Beroun
Adresa datové schránky: ppwbi4g

IČO: 00233641
DIČ: CZ00233641

Vlajka ČR Informační leták o obci - CZ
Vlajka ENG Informační leták o obci - ENG

Virtuální prohlídka
Rizika a nebezpečí
Nižborský list - jednotlivá čísla
Znak obce
Zank obce

Znak obce: V červeném štítě šikmé stříbrné, vlnité břevno provázené nahoře otevřenou královskou korunou, dole dubovou snítkou s jedním žaludem, vše zlaté.

Co obecní znak symbolizuje: Královská koruna označuje královský hrad, vlnité břevno řeku a dubová snítka původní lesy v okolí. Znak obce je novodobý, obec jej získala v roce 1995, návrh vytvořil Jiří Hás.

Foto
Nahrajte si Flash Player, pokud chcete vidět více.
Další fotogalerie..
www.obecnizbor.cz
© Obec Nižbor
Právní doložka
Editace